Voda ako nevyhnutná súčasť života patrí neodmysliteľne k prírode a teda je aj veľmi vhodným doplnkom Vašej záhrady.

Ponúkame dlhoročné skúsenosti v budovaní jazierok, vodopádov a fontán.

Okrem návrhu a realizácie vieme ponúknuť servis a dodávku technických komponentov ako napríklad čerpadlá, filtračné systémy a osvetlenie.

jazierka zahradnictvo ekofit zilina bratislava trnava

Jazierka v záhrade sú veľmi dobrou voľbou ako doplniť okrasnú záhradu o ďalšie prírodné prvky ako je voda, dekoračný kameň, prípadne drevo.
V prvom rade musíme záhradné jazierko správne navrhnúť aby nám plnilo nielen estetickú funkciu ale aby bolo dostatočne čisté. Pre čistotu vody v jazierku sú dôležité najmä tieto vlastnosti:

Dostatočná hĺbka: V jednom mieste minimálne 1,5 m aby sa voda neprehrievala.

Okysličenie jazierka: kyslík pomáha udržiavať čistú vodu a zabraňuje tvorbe rias. Najjednoduchší spôsob ako jazierko správne okysličiť je pomocou vzduchu ktorý dostaneme do jazierka pomocou padajúcej vody napríklad vodopádu ktorá na seba počas padania viaže kyslík alebo špeciálnymi okysličovačmi.

Správna filtrácia: Vodné filtre čistia jazierko nielen od mechanických nečistôt ale aj pomocou ÚV lámp spaľujú baktérie ktoré spôsobujú tvorbu rias. Voľba správneho filtra závisí od mnohých faktorov. Hlavné faktory sú obsah jazierka, hĺbka jazierka, stanovisko jazierka, množstvo vodných rastlín ale aj množstvo chovaných rýb ktoré vodu znečisťujú. Trh ponúka rôzne filtre do jazierka. Na správnu voľbu filtra Vám odporúčame obrátiť sa na našich špecializovaných pracovníkov ktorý Vám pomôžu pri výbere filtra. Filtre do jazierka montujeme vedľa jazierka nad jeho úrovňou alebo priamo do jazierka.

Rastliny do jazierka: Majú svoje opodstatnenie nakoľko rastliny okrem estetickej funkcie pre svoju existenciu spotrebuvávajú dusík ktorý sa tvorí v jazierku a ktorý spôsobuje znečistenie riasami. Čím viac rastlín sa v jazierku nachádza, tým sa lepšie jazierko samo čistí. Pri väčšom počte rastlín môžeme použiť aj menší lacnejší filter. Pri zakladaní jazierka však musíme mať trpezlivosť nakoľko čerstvo nasadené rastliny zo začiatku neplnia svoju funkciu požierača dusíka pokiaľ sa riadne nezakorenia a nerozrastú.
Ak sa vám navrhnutie jazierka alebo stavba jazierka zdá komplikovaná musíme Vás ubezpečiť že pokiaľ je jazierko správne navrhnuté tak je jeho údržba minimálna, voda je čistá a vy sa môžete tešiť z pekného prírodného zvuku v záhrade.

Údržba jazierka: Pokiaľ je jazierko správne navrhnuté jeho údržba je minimálna. Avšak netreba zabúdať na pravidelné prečistenie filtra. Občas najmä v jesennom období keď opadáva lístie sa musia povyberať nečistoty avšak v prípade potreby sa dá aj táto činnosť zautomatizovať pomocou skimra. V prípade potreby ale hlavne keď je jazierko čerstvo vybudované (rastliny slabo čistia) alebo v najteplejších dňoch (pri prehrievaní jazierka) používame chémiu na čistenie jazierok. V zimnom období sa odporúča keď sa vodná hladina v jazierku o trochu zníži a položia sa na vodnú hladinu napríklad kúsky polystyrénu , ktoré znižujú tlak ľadu na jazernú fóliu na brehoch jazierka.

Ryby: V okrasných jazierkach sa často chovajú ryby. Ryby môžu byť okrasné aj úžitkové. Množstvo chovaných rýb by malo byť známe už pri plánovaní jazierka aby sa zvolil vhodný filter. Pri voľbe filtra platí zásada že čím viac rýb sa v jazierku nachádza tým by mal byť filter výkonnejší nakoľko ryby znečisťujú jazierko. V zimnom období netreba zabúdať aby bola hladina jazierka aspoň v jednom mieste nezamrznutá, prípadne treba do ľadu pravidelne robiť dieru kvôli kyslíku. Pri robení dier treba dať pozor aby sa nepoškodila jazierková fólia. Ak nechceme mať starosti ani s touto činnosťou môžeme použiť zariadenie ktoré v zime vodu okysličuje.

Čerpadlo do jazierka: Slúži na preháňanie vody cez vodný filter alebo na vháňanie vody do vodopádov alebo potôčikov. Pokiaľ chceme dosiahnuť čo najväčší efekt padajúcej alebo tečúcej vody čerpadlo volíme podľa jeho prietoku vody za minútu. Na takýto účel slúži špeciálna rada čerpadiel s vysokým prietokom. Do úvahy však treba brať stratu tlaku a prietoku prevýšením a vzdialenosťou čerpanej vody.

Vodopád vo Svederníku

Trošku sme sa pohrali a spravili sme takýto futuristický vodopád ktorý je umiestnený vedľa hlavnej cesty pri vjazde do areálu nášho záhradníctva. Vodopád bude slúžiť ako dekoračný prvok ku ktorému na jeseň pribudne jazierko. Dúfame že v letných mesiacoch pomôže trošku zvlhčiť vzduch vo svojom okolí a svojim príjemným šumom spraví pohodovú atmosféru.
Zároveň dúfame že tí, ktorí nevedia k nám trafiť tak odteraz to bude jednoduchšie. Zo smeru Bytča to bude hneď za vodopádom do prava a v smere zo Žiliny pre zmenu pred vodopádom do ľava.

vodopad svedernik zahradnictvo 1vodopad svedernik zahradnictvo 2

Info: počas vetra je vodopád vypnutý.

View the embedded image gallery online at:
https://www.ekofit.sk/sluzby/vodopady-a-jazierka#sigProId83ac55deeb